Автор Тема: Просякът - светец и неговият бизнес  (Прочетена 16 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Boyanova

• Administrator
  • Newbie
  • Публикации: 38
    • Профил
    • Форум за икономически анализи
Просякът - светец и неговият бизнес
« -: 18 август 2017 16:59:17, петък »
Понякога на улиците виждаме да просят хора, които са временно изпаднали в нужда. От професионалните просяци ги отличава това, че те не са всеки ден на улицата, за да просят и не умеят да предизвикват съжаление с професионални способи.

Това са хората, изпаднали до просене от нямане на къде вече, не искат много и след като го получат, си тръгват веднага от улицата. Не за тях ще пиша днес. Те са честни хора, с достойнство, но временно закопани от недоимъка. Ясно е, че за тях просенето не е професия, нито е начин на живот. На такива си струва да се помага. Те са истинските СВЕТЦИ. За разлика от едни други.

Днес ще пиша за бизнеса на онези просяци, които са професионалисти в своята област и определено не възнамеряват да си сменят работата. Накрая ще разгледам и как един съвсем професионален просяк успя да стигне до това медиите да го произведат до ниво на светец. Историята на просяка - светец е сълзлива, затова моля, ако хора със слаби нерви искат да я четат- да си подготвят носни кърпички за сълзите. Аз лично вече си подготвих! Всеки път се просълзявам на идеята!

За онагледяване на просенето като бизнес, започвам с един действителен случай. Става дума буквално за бизнесмен (колкото и да е невероятно). Богат човек. Не е като да не му върви в печеленето на пари от бизнес. Но търговският му нюх (впрочем безупречен) му показал едно място, където се печелят пари, при това без да се плаща нищо на държавата. Улиците на София. Поради тази причина, като настане вечер, нашият бизнесмен, целият порядъчно омазан и предрешен, излиза на допълнителна заработка. За ужас на случайно попадналите на него познати.

Следва пример за организирането на цяла "бизнес верига" за професионално просене. На нея бях пряка свидетелка, когато се разхождах веднъж навремето покрай Римската стена, София. Няколко полицая се набираха с огромна скорост тичешком към един просяк - професионалист, при което изведнъж доста внезапно от всякакви тайни ъгълчета започнаха да се изнизват подозрителни особи, кой захвърлил патерица и започнал бесен спринт, кой нещо друго.

Така накрая около двадесетина професионални просяци бягаха усърдно от групата на полицията, погнала ги по ясни на всички ни причини. Дали полицаите успяха да ги стигнат, не зная. Но пък гледката беше култова. Браво на тези полицаи! Пожелавам си повече такива служители на реда в България! На такива полицаи и съм ЗА да се увеличат заплатите!

А може би причините просенето да не е законен начин за правене на бизнес, не са докрай ясни на всички? Нека да ги изясня. Измамата, масово използвана от професионалните просяци, както и това, че те здрави-прави, а не искат грам да работят и обират държавата за неправомерно получавани помощи, е най-малкият проблем.

Преди време седях на кафе с приятели. В кафето влезе едно чудовище (и вие няма да го броите за човек след малко), влачещо ревящо и осакатено по ръката ясно от кого три-четири годишно дете. Чудовището искаше пари за "лечение" на детето, представяйки ситуацията сякаш детето само се наранило, но надали имаше човек, на който да не му беше ясна жестоката истина. Чудовището беше навикано от всички в заведението. Не се трогна!

Сходна гледка видях на поредната ми разходка из София (зимна разходка беше), че представляваха една тинейджърка и бебе на няма и месец, натирени на професионална просия в минусови температури в оскъдно облекло с цел да предизвикват повече съжаление. Не се виждаше кой ги е натирил. Нямаше навикани. Нямаше полиция, нито социални. Жестокостта беше в пълен размер. Още се чудя дали бебето е оцеляло на това дередже, на което беше орисано да бъде. Дано поне да е оцеляло!

Има професионални просяци, които като си нямат кого друг да наранят, но все пак твърдо решени да изкарват пари именно от просия и то именно с такива средства като кръв и рани, нараняват самите себе си. Така по улиците на София можеше да се види навремето млад мъж с безобразно раздран крак да проси. Ясно кой е авторът на раната. Поне за всеки, който малко помисли по този въпрос. Не е единственият такъв случай, но се набиваше доста на очи, защото в стремежа си да предизвиква съжаление, професионалният просяк беше прекалил доста в себе-нараняването си.

Ето че дойде и заветният ми разказ за моята среща с просяка - светец от близо. Случката е от преди няколко години. Седях на раздумка с приятели на пейките пред "Св. Седмочисленици". Там, на два-три метра от мен, беше Той. Професионалният просяк. Външният вид беше безупречно премислен да буди умиление. Мястото и времето беше избрано стратегически: централен район и богаташи минават в обедната си почивка. Кутията в ръцете му беше умишлено непрозрачна, за да не се вижда колко пари има в нея. Просякът привличаше вниманието към себе си, като раздаваше поклон и молитва на минувачите.

Аз по навик, може би дори по професионално изкривяване, започнах да смятам. 20 лв + 20 лв + 10 лв + 20 лв и така нататък (лесно се смяташе, главно събирах 20 плюс). Пътникопотокът пред храма беше огромен и трябваше да смятам светкавично. За минута професионалният просяк получи  с просене такава сума пари, каквато свят да му се завие на обикновения отруден българин. Или поне на мен светът успя да ми се завие. =)

Който си е подготвил носните кърпички за сълзите, сега е моментът да ги извади! Боже, горкият човек, който проси, как си няма никакви пари и не знае кога да спре да проси, защото може още и още. Непрозрачната кутия не разкрива приходите, а хората явно се трогват. Да забършем сълзите в очите си, докато Го съжаляваме!

После прочетох за медийните му изяви. Дарил малко пари, спечелени (май за ден просене, като му знам печалбите, които си докара Той за няма и минута) на църквата. Спрямо приходите му от професията му на просяк, парите, дарени на църквата, са като капка в океана. Но нищо. Пи Ар-ът си върви. Браво. Аплодисменти. Няма да коментираме, че Той не проси от един ден. Той така от години проси! Бедничкият, Той няма какво да яде от толкова много изпросени хиляди и хиляди левове на ден, а на църквата дал пари! Колко мило от негова страна!

А наскоро разбрах, че въпросният професионален просяк вече е провъзгласен от медиите за светец! Да е жив и здрав, още и още да проси професионално! Отново браво и аплодисменти! Какъв мил човек! Светец! Възхитена съм! Точно от такива светци имаме нужда, явно!

В заключение, като се замисля, липсват ми онези полицаи, които гонеха онази групичка просяци, дето описах в началото на материала! А на вас?

Автор: Людмила Боянова

Неактивен Boyanova

• Administrator
  • Newbie
  • Публикации: 38
    • Профил
    • Форум за икономически анализи
Re: Просякът - светец и неговият бизнес
« Отговор #1 -: 5 септември 2017 12:13:01, вторник »
Мнение, преместено от блога. Автор: HelenaPlays

"Хаха, на мен този "светец" нещо все ми намирисваше. Видът му беше прекалено като по книжка. Тайничко се хилех на тъпотата на хората, които го споделяха. Ама дори логически да им докажеш нещата на хората, те пак си вярват в онова, което им е по-романтично и по-приятно. Просто отказват да мислят с мозъка си, обичат да си живеят в някакви измишльотини. А въпросният "светец" просто е малко по-умен. Толкова е лесно да накараш хората да повярват в някаква измишльотина, че на всеки с малко повече мозък и малко по-малко съвест, може никога да не работи и да живее в палати."

Бизнес - пулс

Re: Просякът - светец и неговият бизнес
« Отговор #1 -: 5 септември 2017 12:13:01, вторник »